Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Педагогічна рада "Спрямування діяльності педагогічного колективу на формування творчої активної особисті: досвід, проблеми, перспективи"

Дата: 13 квітня 2021 о 09:05, Оновлено 14 квітня 2021 о 11:57
300 переглядів

Педагогічна рада "Спрямування діяльності педагогічного колективу на формування творчої активної особисті: досвід, проблеми, перспективи"

15.04.2021р.

"Творчість народжується там, де 

створюється сплав глибоких і міцних 

знань з досвідом практичної діяльності"

В.О.Сухомлинський

«Найстрашніше горе, — горе для сім'ї, горе для школи, горе для суспільства, — якщо молодій людині не хочеться знати! Небажання знати — це символічні залізні ґрати, якими людина закриває від себе безмежне небо, замість символічних потім можуть з'явитися справжні».

В.О.Суховмлинкський

Проблема раннього виявлення та навчання талановитої молоді пріоритетна в сучасному суспільстві. Від її вирішення залежить інтелектуальний та економічний потенціал держави. На сучасному етапі розбудови освіти можна спостерігати підвищений інтерес до проблем обдарованості, її виявлення, навчання та розвитку талановитої особистості.

Проблема творчості в наші дні стала настільки актуальною, що вона по праву вважається проблемою століття. В епоху глобалізації, соціально-економічних перетворювань в сучасному суспільстві постає необхідність у неординарних, активних, творчих особистостях, які привнесли б багато нового, нестандартно та креативно вирішували поставлені задачі. 

Загальноосвітній навчальний заклад покликаний якомога раніше виявити якості творчої особистості в учнів, і розвивати їх у всіх школярів, зважаючи, звичайно, на те, що діти народжуються з різними задатками творчості. Водночас більшою мірою потрібно дбати про розвиток творчої особистості у здібних та обдарованих учнів. 

Формування творчої, активної особистості є одним із завдань Нової української школи і входить до основної ключової компетентності – мистецької, що передбачає залучення до різних видів творчості.

• Креативна особистість – особистість, яка має внутрішні передумови (особистісні утворення, нейрофізичні задатки, специфіку когнітивної сфери), що забезпечують її творчу активність, самостійну пошукову діяльність. 

• Творча особистість – індивід, який володіє високим рівнем знань, потягом до нового, оригінального. Потреба в творчості є життєвою потребою. 

• Творче мислення – це пізнання чогось нового, воно є складовою людського інтелекту. 

Для того, щоб формувати творчу особистість у процесі навчання були виділені такі основні властивості творчої особистості: 

сміливість думки, схильність до ризику; 

фантазія; 

уявлення і уява; 

проблемне бачення; 

вміння долити інерцію мислення; 

здатність виявляти суперечності; 

вміння переносити навчальні досягнення і досвід у нові ситуації; 

незалежність; 

альтернативність; 

гнучкість мислення; 

здатність до самоуправління 

Технологія формування творчої особистості вимагає дотримання вчителем педагогом таких принципів: 

— принцип розвитку, який передбачає врахування вікових та індивідуальних особливостей учнів; 

— принцип самодіяльності, за якого учні відчувають себе співучасниками навчального процесу; 

— принцип самоорганізації, який передбачає самостійну зосередженість учня на вирішенні навчального завдання.

Під час реалізації цієї технології важливо регламентувати діяльність учня, впроваджувати в процес навчання елементи творчості (комбінування, аналогізування, універсалізацію, випадкові видозміни). Інтерес учнів до творчої діяльності можна викликати шляхом підбору творчих завдань, використання ігрових моментів тощо. 

Для виконання навчального чи навчально-творчого завдання необхідно проаналізувати суть завдання, з'ясувати, які дані потрібні для його розв'язання, спланувати алгоритм цього процесу, реалізувати запланований шлях розв'язання, перевірити отриманий результат. 

Пропоную розглянути технологію розвитку продуктивної, творчоїдіяльності учнів на уроці.

На підготовчому етапі вчитель розподіляє матеріал на блоки, до кожного блоку готує 4-5 головних проблемних питань, а щодо кожного питання - опорні конспекти (не більше однієї сторінки). Кожний конспект містить, як правило, 3-4 ключові слова-поняття. Урок починають з рейтингового опитування (на основі нових понять), яке триває п'ять хвилин. Оцінюють відповідь за п'ятибальною системою. Максимум балів під час такого опитування - 25. Відповіді мають бути миттєвими, короткими. За опанування матеріалу блоку виставляють оцінку. Кожен урок має таку структуру: 

1) стартовий рейтинг (5 хв.); 

2) оголошення теми, мети, плану уроку; 

3) надання учням опорних конспектів, які вивчають у групах (10хв.); 

4) дискусія за змістом вивченого матеріалу за допомогою опорних конспектів, головних понять (20 хв.); 

5) самостійна робота з теми (протягом часу, який залишився) 

Використання технології формування творчої особистості дає змогу кожному учневі працювати самостійно, опановувати узагальнені прийоми розумової діяльності, розвивати свої творчі здібності. Організувати цю технологію може тільки педагог, який постійно перебуває у творчому пошуку, впроваджує нові методики навчання, розробляє нестандартні прийоми активізації пізнавальної діяльності учнів.

Одним з важливих напрямів діяльності вчителя в умовах загальноосвітньої школи є його робота з учнями, яким властиві підвищені навчальні здібності. Це обдаровані діти. Вони легко запам'ятовують навчальний матеріал, мають сформовані навички самоконтролю, велику працездатність, не ординарно мислять, вільно виражають свої думки, а також критично осмислюють різноманітні наукові факти та явища дійсності.

Учні з підвищеними навчальними здібностями мають сприятливі психологічні можливості для активної навчальної діяльності. Тому вчитель повинен так підбирати для них навантаження, щоб воно сприяло їх інтелектуальному та особистісному розвитку, а не стримувало його.

Варіанти стратегії роботи з такими дітьми можуть бути різні:

1. задоволення їх запитів у поглибленому вивченні предметів на основі широкого ознайомлення з досягненнями сучасної науки;

2. створення умов як для задоволення їх різнобічних пізнавальних інтересів, так і для розвитку здібностей до певного виду діяльності;

3. забезпечення можливостей для творчості в їх навчальній і позашкільній активності;

4. залучення до надання допомоги однокласникам у навчанні;

5. запобігання появі в них переоцінки своїх можливостей, ліні через систематичну не завантаженість.

Формами роботи з такими учнями можуть бути групові й індивідуальні заняття на уроках, факультативах і в позаурочний час. Зміст навчальної інформації одночасно слід доповнювати науковими відомостями, які вони можуть одержати в процесі виконання додаткових завдань за рахунок вищого, ніж у інших учнів, темпу оброблення навчальної інформації.

Серед методів навчання обдарованих дітей повинні превалювати самостійна робота, пошуковий і дослідницький підходи до засвоєння знань, формування умінь і навичок. Контроль за їх знаннями має стимулювати поглиблене вивчення матеріалу, його систематизацію, перенесення знань у нові ситуації. Домашні завдання для таких дітей повинні бути творчими.

На розвиток творчого потенціалу особистості повинні бути спрямовані розвиваючі форми навчання і виховання, які здійснюються в процесі навчальної діяльності:

✓ використання можливостей нетрадиційних уроків (уроки-аукціони, уроки-турніри, уроки-конкурси та ін);

✓ використання активних форм навчання: проблемні ситуації проблемні лекції; дискусії, аналіз парадоксальних і конфліктних ситуацій, роздумів вголос, діалогів;

✓ проведення ділових та імітаційних ігор; ігрових та практичних занять;

✓ проведення інтегрованих занять;

✓ організація самостійної роботи учнів;

✓ проведення досліджень;

✓ застосування рейтингової системи навчання;

✓ використання нових педагогічних технологій, інноваційних форм і методів навчання та виховання (технологія методу проектів, ігрові технології, комп'ютерні технології, нетрадиційні форми організації занять: аукціони знань, сократовские бесіди, конференції, круглі столи, відкриті мікрофони, усні журнали);

✓ застосування різнорівневого контролю знань;

Особлива увага до обдарованих учнів на уроках має доповнюватися системою позакласної та позашкільної роботи, яка передбачає відвідування гуртків, участь у тематичних масових заходах (вечорах любителів літератури, історії, фізики, хімії та ін., оглядах — конкурсах художньої, технічної творчості, зустрічах із ученими і т. ін.). Велику роль відіграє участь обдарованих учнів у предметних олімпіадах. Учитель повинен постійно спрямовувати їх активність, допомагаючи обрати профіль позашкільних занять, керуючи позакласною роботою. в ході позанавчальної роботи:

Розвиток обдарованих дітей стримують відсутність необхідної для вияву їх талантів матеріальної бази; формалізована, автоматизована система навчання; вплив масової культури; недостатня психологічна допомога їм у подоланні комплексу неповноцінності та ін.

Закон України «Про освіту» передбачає створення для розвитку здібностей, обдарувань і таланту профільних класів (з поглибленим вивченням окремих предметів або з початковою професійною підготовкою), спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв, колегіумів, різних навчально-виховних колективів, об'єднань. Особливо обдарованим дітям держава надає підтримку і заохочення (стипендії, направлення на навчання і стажування до провідних вітчизняних і зарубіжних освітніх, культурних центрів).

Висновок

Отже творчість є найважливішою складовою особистого щастя і професійного успіху. Сучасне життя ставить за мету освіти формувати і виховувати творчу особистість, здатну самостійно мислити, генерувати оригінальні ідеї, орієнтуватися на нестандартні рішення.

Творчість – це діяльність, що полягає у виробництві суттєво нового: предметів, способів діяльності, як матеріальних, так і духовних суспільних цінностей, а обдарованість – комплекс задатків і здібностей, які за сприятливих умов дозволяють потенційно досягти значних успіхів у певному виді діяльності (чи діяльностей) порівняно з іншими людьми. Творчі люди характеризуються незалежністю поведінки та міркувань, і водночас умінням відмовлятися від своїх попередніх думок, критичністю, сміливістю та терпимістю. Виховання творчої особистості - насущне завдання сьогоднішнього дня. Вирішуючи її, теоретична і практична педагогіка повинна відштовхуватися не від якихось зразків і стандартів, а від індивідуальності учня. В основу виховання мають бути покладені не методичні напрацювання, не передовий педагогічний досвід окремих учителів (вони гарні тільки в авторському виконанні).

Проект рішення педагогічної ради

"Спрямування діяльності педагогічного

колективу на формування творчої активної

особисті: досвід, проблеми, перспективи"

від 16.04.2021р.

  

1.Адміністрації НВК:

   1.1. Під час відвідування уроків та позаурочних заходів постійно звертати увагу на формування творчої особистості під час навчальної діяльності на уроках.

   2. Головам методичних об'єднань:

   2.1. провести засідання методичних об'єднань щодо обговорення даного питання;

   2.2. розробити рекомендації щодо методів формування творчої особистості на уроках і в позаурочній роботі;

   2.3. постійно обговорювати методику викладання навчальних предметів та впровадження новітніх освітніх технологій у навчально-виховний процес відповідно до Державних стандартів.

   3. Учителям-предметникам:

   3.1. урахувати рекомендації щодо впровадження основних методів формування творчої особистості під час проведення уроків та позаурочних заходів;

   3.2. ділитися досвідом з молодими вчителями з питань формування творчих здібностей в учнів та виховання в них бажання навчатися;

    3.3. постійно залучати творчо обдарованих дітей до участі в різноманітних конкурсах, фестивалях, предметних олімпіадах тощо.

   4. Практичному психологу Новік К.А.:

   4.1. організовувати психолого-педагогічну освіту батьків творчо обдарованих дітей, надавати консультації щодо розвитку їх здібностей.

   5. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Петрук І.Г.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.